• انواع تست و آزمایشات
  _

  روش‌های تست ژئوممبران

  ژئوممبران نوع عایق مقاوم است که از مواد پلیمری ساخته شده است. از ورقه‌های ژئوممبران به جای روش‌های قدیمی ایزولاسیون مانند بتن و سیمان استفاده می‌شود. این ورق‌ها روی بسترهای خاکی به صورت مستقیم قرار می‌گیرند تا از عبور آب به درون بستر جلوگیری شود و برای قرار دادن ورقه‌های این نوع عایق در کنار هم از روش جوش حرارتی استفاده می‌شود. برای مهار آب و گاز از این نوع عایق استفاده می‌کنند. در صنایع مختلفی مانند نفت، گاز، صنعت غذا، محیط زیست و صنایع شیمیایی از این نوع ورق‌های عایق استفاده می‌شود‌.

  برای این که کیفیت و ویژگی‌های مختلف ژئوممبران را اندازه‌گیری کنند روش‌های تست زیادی روی این نوع عایق‌ها انجام می‌شود. آزمون ژئوممبران که شامل ضخامت پوسته، مقاومت مکانیکی، مقاومت شیمیایی، انتخاب‌پذیری و نفوذپذیری می‌شود به منظور ارتقاء عملکرد و کیفیت ژئوممبران انجام می‌شود. بسته به هدف اصلی آزمون، نوع و مصرف مشخص ژئوممبران آزمون‌ها و روش‌های تست مختلفی روی ورقه‌های این نوع عایق انجام می‌شود. در این مقاله از مجموعه تامین یاران به بررسی روش‌های تست ژئوممبران پرداخته‌ایم.

  تامین یاران تولید کننده ژئوممبران در ایران. برای دریافت قیمت ژئوممبران با شماره های زیر تماس حاصل نمایید.

  _

  انواع تست ورق ژئوممبران چیست؟

  _

  1- تست ضخامت ورق ژئوممبران

  برای ارزیابی ویژگی‌های فیزیکی این نوع عایق از تست ضخامت استفاده می‌کنند. برای انتخاب و استفاده از ورق ژئوممبران در عملیات فیلتراسیون و جداسازی مواد، ضخامت ممبران بسیار مهم است؛ چون بر روی عملکرد ممبران در جداسازی و فرآیند فیلتراسیون تاثیر زیادی دارد.‌ علاوه بر این به کنترل اعتبارسنجی و کیفیت ممبران کمک می‌کند.

  تست ضخامت ورق ژئوممبران
  _

  2- تست جداسازی Separation Test  ژئوممبران

  این نوع تست مشخص می‌‌کند برای جداسازی چه موادی ممبران عملکرد خوبی دارد. با توجه به مواد و هدف آزمون از تجهیزات و معیارهای خاصی برای انجام این نوع تست استفاده می‌شود. این نمونه تست باعث می‌شود برای مواردی که به جدا‌سازی نیاز است از ممبران مناسبی بتوان استفاده کرد.

  _

  3- تست نفوذپذیری Permeability Test ژئوممبران

  از این نمونه تست برای اندازه‌گیری و ارزیابی نفوذپذیری مواد مختلف به وسیله ژئوممبران استفاده می‌شود.‌ این تست مشخص می‌کند که چه نوع مواد مایع و گازی را ممبران از خود عبور می‌دهد و از مواد دیگر جدا می‌کند. همچنین با کمک این نوع روش تست ژئوممبران می‌توان به سرعت عبور مواد از ورق ژئوممبران پی برد.

  تست نفوذپذیری Permeability Test ژئوممبران
  _

  4- تست مقاومت شیمیایی Chemical Resistance Test  ژئوممبران

  با انجام این روش تست ژئوممبران می‌توان در برابر مواد شیمیایی مختلف مقاومت ممبران را اندازه‌گیری و ارزیابی کرد. با این تست در برابر مواد شیمیایی، عملکرد و عمر مفید ورق ممبران مشخص می‌شود. انجام این نوع آزمایش بسیار مهم است؛ چون ممکن است ورق ممبران با مواد شیمیایی مختلف تماس پیدا کند. به همین دلیل باید به مقاومت و عمر آن در برابر مواد شیمیایی پی‌ برد. این تست برای صنایع شیمیایی بسیار مهم و حیاتی خواهد بود.

  تست مقاومت شیمیایی Chemical Resistance Test ژئوممبران
  _

  5- تست مقاومت مکانیکی ورق‌های ژئوممبران

  برای این که در برابر تنش‌های مکانیکی مختلف مقاومت ورق ژئوممبران را بتوانید اندازه‌گیری و ارزیابی کنید، انجام تست مقاومت مکانیکی بسیار مهم است. با این تست می‌توانید مقاومت ممبران را در برابر تنش‌های مکانیکی زیر بررسی کنید:

  • تماس با آب
  • کشش
  • فشار

   تست مقاومت مکانیکی برای صنایع پالایش نفت، محیط‌زیست، مهندسی عمران و صنایع ساختمانی بسیار مهم است.

  تست مقاومت مکانیکی

  آزمایش‌های مربوط به نشتی و درز ورق ژئوممبران

  امروزه با استفاده از دستگاه‌های پیشرفته تست‌های ورق ژئوممبران انجام شود. برای این که بتوانید به خوبی ورق‌های ممبران را به هم متصل کنید باید تست جوش ممبران انجام شود.

  • تست مخرب: در یک آستر که سوراخ وجود دارد تست مخرب را نمی‌توان، انجام داد. به همین دلیل هنگامی که برای آزمایش یک متر درز روی ورق برش داده می‌شود باید آن را با استفاده از سه متر اکستروژن تحتانی استفاده کنید.‌ به طور معمول در هر ۱۵۰ متر، درزها در تست مخرب محدود می‌شوند. در این جا توجه کنید که به وسیله ترکیب اپراتور درزهای ساخته شده باید آزمایش شوند و باید به صورت استاندارد در هر ۱۵۰ متر آزمایش انجام شود. در انواع درزهای که ضعیف هستند، میزان درز اکستروژن و آزمایش فرکانس مربوط به برش سوراخ نامناسب است. برای این که از آزمایش مخرب جلوگیری شود، آزمایش درز انجام می‌شود.‌
  • تست غیرمخرب: این نوع تست که یکی از روش‌های تست جوش ممبران است توسط درزهای فیوژن که دومسیر دارند، انجام می‌شود. تست فشار هوا و درزهای اکستروژن به طور کامل دو مسیر را مشخص می‌کنند. در آزمایش‌ها تداوم درزها بررسی می‌شود و استحکام اتصال درزها بررسی نخواهد شد. این روش تست نشت ناشی از درز را ارزیابی می‌کند.
  _

   تست جوش ژئوممبران چگونه انجام می‌شود؟

  برای انجام تست جوش ورق ژئوممبران ابتدا دو گزینه زیر ارزیابی می‌شوند:

  •  لایه‌های مخرب
  • نمونه‌های برشی

  سپس طبق استاندارد‌ باید به صورت کامل یکی از ورق‌های پیوند خورده جدا شوند و مقدار جداسازی درز باید استاندارد باشد تا خرابی نهایی ایجاد نشود. یکی از مراحلی که بسیار مهم است، کمیت مقاومت هر یک از لایه‌ها باید مشخص شود. درصورت جدا شدن درزهای ورق‌های ژئوممبران هر چه نیروی جدایی کافی باشد، قابل قبول نیست. اگر مقاومت پیوند از بین برود قابل قبول نیست و لایه‌برداری باید جدا از یکدیگر انجام شود.
  بر اساس فاکتورهای مختلف استانداردهای بالاتر نگهداری ورق‌های ممبران را تعیین می‌کنند. ورق‌های pvc که در حال جوشکاری فیوژن هستند، می‌توانند مطابق با دیگر اصول مشابه ورق‌های ژئوممبران باشند. همه این آزمایش‌ها فقط نشتی آسترها را مشخش می‌کنند و نقص‌های زمان نشتی شناسایی نمی‌شوند و نشتی آن‌ها با تحت فشار عملیاتی ممکن است، گسترش پیدا کند و در مجاور و درزها بیشترین ایراد و نقص وارد شود.

  دریافت مشاوره رایگان و استعلام قیمت

  تلفن های تماس: 02186111012  و  09121383104

  با کارشناسان تامین یاران در ارتباط باشید

  ما در 24 ساعت آینده با شما تماس میگیریم

   میانگین امتیازات ۵ از ۵
   از مجموع ۱ رای

   بدون دیدگاه

   دیدگاهتان را بنویسید

   نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *