• تامین یاران، یار و بازوی تامین پیمانکاران
  _

  ژئوسنتتیک چیست؟

  تعریف ژئوسنتتیک، انواع ژئوسنتتیک و کاربردهای ژئوسنتتیک

  پلیمر

  ژئوسنتتیک محصولاتی هستند که از مواد پلیمری تهیه‌شده و به‌عنوان یک جزء اصلی پروژه‌های عمرانی برای دستیابی به اهداف انواع مهندسی کاربرد دارد.

  طبیعت پلیمری آن‌ها به‌گونه‌ای است که سبب می‌شود برای استفاده در زمین، جایی که دوام زیادی از آن انتظار می‌رود مورداستفاده قرار گیرد.

  پیشوند Geo  به معنای “جغرافیایی” نشان می‌دهد که کاربرد این محصولات با خاک، سنگ و یا زمین ارتباط دارد و پسوند Synthetic برای تعریف این موضوع است که این محصول ساخت دست بشر است.

  به‌عبارت‌دیگر ژئوسنتتیک ها محصولات مصنوعی‌ هستند که به‌صورت آزاد در طبیعت یافت نمی‌شوند.

  _

  تاریخچه متریال ژئوسنتتیک:

  ژئوسنتتیک و کاربردهای آن از زمان رومیان موردتوجه بود به صورتی که آن‌ها از فیبرهای طبیعی، پارچه و یا گیاه و ترکیب این‌ها با خاک برای پایدارسازی خاک جاده‌ها استفاده می‌کردند.

  میدانیم مفهوم و خاصیت کنونی ژئوسنتتیک ها بازمان رومیان بسیار متفاوت بوده ولی ماهیت اصلی و کاربردهای این متریال از همان زمان ثابت است.

  به دلیل محدودیت در استفاده از مواد سازنده ژئوسنتتیک، تا چندین سال رشد و توسعه این محصول تا حدی کند بود ولی با پیشرفت صنعت و تشکیل انجمن بین‌المللی ژئوسنتتیک (IGS)پاریس در سال ۱۹۸۳این محصول موردپذیرش و استقبال واقع شد استفاده و توسعه از آن رشد چشمگیری کرد.

  اولین تلاش‌ها برای تقویت خاک، در زمان‌های بسیار دور، با فروکردن شاخ و برگ درختان در باتلاق‌ها و شنزارها آغاز شد.

  به این صورت که با اضافه کردن این‌ها، پس از گذشت مدتی جرمی در اطراف آن‌ها شکل می‌گرفت و قدرت تحمل خاک را افزایش می‌داد و درنتیجه این محل‌ها قابل‌عبور و مرور می‌شدند.

  اولین بار در اواخر دهه ۴۰ و اوایل دهه ۵۰ میلادی در آمریکا از ژئوسنتتیک ها استفاده شد و در دهه ۷۰ در اروپا به اوج خود رسید و اخیراً در کشورهای آسیایی استفاده از این محصولات بسیار رایج شده است.

  دریافت مشاوره رایگان و استعلام قیمت

  تلفن های تماس: 02186111012  و 09121383104

  پلی وینیل کلراید

  ژئوسنتتیک به آن دسته از محصولاتی گفته می‌شود که معمولاً برای رفع مشکلات ژئوتکنیک مورداستفاده قرار می‌گیرد.

  ژئوسنتتیک ها در اشکال و با مواد مختلفی تولید می‌شوند که هرکدام برای کاربردهای تقریباً مشابه استفاده می‌شوند و خاصیت این محصولات به این صورت است که یک یا چند مورد از این کاربردها را هم‌زمان دارا می‌باشد.

  ورق ژئوممبران
  _

  برخی از کاربردهای اساسی محصولات ژئوسنتتیک:

   • کنترل فرسایش سطحی خاک
   • زهکشی خاک
   • جداسازی خاک
   • تقویت خاک
   • تصفیه خاک
   • و حفاظت
   • کاربردهای توسعه‌ای خصوصی مانند جاده‌ها، فرودگاه‌ها، خطوط راه‌آهن، سدهای خاکی، دیوار حائل، استخرهای ذخیره آب، سدها، کانال‌ها، کنترل فرسایش، کنترل رسوب، بستر لند فیل‌ها، پوشش لند فیل‌ها، معادن، پرورش آبزیان و کشاورزی و…
  _

  ژئوممبران پلی اتیلن

  ورق ژئوممبران پلی اتیلن، ورق های پلیمری از جنس HDPE ( پلی اتیلن سنگین ) و LLDPE ( پلی اتیلن سبک خطی ) و VLDPE (فوق سبک) می باشد که جهت ممانعت از عبور سیالات و گازها از سطوح و از انواع عایق رطوبتی مورد استفاده قرار می گیرد.

  نصب سریع و آسان، مقاومت در برابر شرایط آب و هوایی سخت و نور خورشید و همچنین عمر بالای (هشتاد سال) ژئوممبران پلی اتیلن  باعث شده که در بسیاری از پروژه های سد سازی، تونل و استخر مورد استفاده قرار گیرند.

  ژئوممبران ورق پلی اتیلن به صورت رول بوده و با عرضی بالای ۲ متر تا ۷ متر و طول ۲۰ متر با ضخامت های یک میلیمتر تا سه میلیمتر تولید می شوند و در صورت نصب صحیح آب بندی ابدی پروژه را به همراه خواهند داشت.

  سالم ماندن آب در تماس با ورق پلی اتیلن و عدم نیاز به پوشاندن آن باعث شده که استخرهای کشاورزی پلیمری با هزینه یک سوم استخر بتن قابل اجرا باشد.

  برای استعلام قیمت ژئوممبران با کارشناسان تامین یاران تماس بگیرید.

  _

  ژئوممبران پی وی سی

  ژئوممبران پی وی سی در شرایط حاضر یکی از ارزشمندترین محصولات صنعت پتروشیمی است. به طور عمومی بیشتر از ۵۰٪ از پی وی سی ساخت بشر در ساختمان سازی استفاده می‌شود؛

  زیرا پی وی سی ارزان بوده و به سادگی سر هم‌بندی می‌شود. در سالهای اخیر پی وی سی جایگزین مواد ساختمان سازی سنتی نظیر چوب،سیمان و سفال در بسیاری از مناطق شده است.

  ژئوممبران ورق پی وی سی PVC ورق های پلاستیکی بسیار نرم و انعطاف پذیر با استحکام کششی بسیار بالا می باشند. ورق پی وی سی PVC به صورت رول هایی با عرض های  ۱،۵ متر و ۱٫۶ متر در طول ۱۵ متر در ضخامت های ۱ تا ۴ میلیمتر تولید می گردند.

  ورق پی وی سی PVC کاملا ضد آب بوده و آب و رطوبت به هیچ عنوان از سطح آن عبور نمی کند. انعطاف پذیری بالا (ازدیاد طول بیش از ۳۰۰٪ طول اولیه) و عمر زیاد (۵۰ سال) و مقاومت کششی فوق العاده (تحمل تنش کششی بیش از ۱۳ مگاپاسکال) دارد.

  _

  ژئوتکستایل

  ژئوتکستایل ها نوعی از مواد ژئوسنتتیک می باشد که در ۱۵ سال اخیر روز به روز بر مقبولیت آنها در بین مهندسان افزوده شده است. ژئو تکستایل ها موفقیت خود را به کاربردهای گسترده بیش از ۸۰ موردی و مقاومت در برابر تجزیه زیستی مدیون است.

  ژئو تکستایل ها در واقع نوعی پارچه است؛ با این وجود نه به معنای لغوی سنتی خود. ژئو تکستایل ها مانند مواد طبیعی نظیر پنبه، پشم و یا ابریشم نیستند. ژئو تکستایل ها منسوجاتی هستند که از الیاف مصنوعی ساخته شدند که به صورت یک پارچه انعطاف پذیر و متخلخل ساخته می شود.

  خواص ژئو تکستایل

  مقاومت بالا در سایش
  خاصیت هیدرولیکی بالا که موجب هدایت حجم زیادی از آب می شود.
  طول عمر بالا
  مقاومت در برابر آسیب

  _

  ژئوکامپوزیت

  فلسفه اصلی متریال ژئوکامپوزیت این است که بهترین ویژگی های مواد مختلف را به گونه ای ترکیب کند که برنامه های خاص با بهینه ترین و کمترین هزینه برآورده شوند. بنابراین، نسبت هزینه به کارایی به حداقل می رسد.

  چنین ساختارهایی که ژئوکامپوزیت محسوب می شوند به طور کلی از مواد ژئوسنتتیک تولید می شوند، اما نه همیشه.

  در بعضی موارد ممکن است استفاده از مواد غیر سینتیکی با یک ژئوسنتز برای عملکرد بهینه سودمندتر و یا هزینه آن کمتر باشد. همانطور که می توان حدس زد، تعداد کاربردها بسیار زیاد است ،بسته به موارد مورد نیاز و کاربردهای مختلف می توان ژئوکامپوزیت

  مورد نیاز را با متریال های مختلف تولید نمود.

  _

  دیمپل شیت

  دیمپل شیت یا ورق شانه تخم مرغی پلی اتیلن از انواع عایق رطوبتی است که برای انجام عملیات زهکشی با دبی بالا انجام می شود. از این لاینر هم زمان می توان جهت عایق رطوبتی و زهکشی استفاده کرد.

  برای خرید دیمپل شیت میتوانید از گرماژ های مختلف از ۴۰۰ تا ۸۰۰ گرم  در رنگ های مشکی، سفید و شیری استفاده کنید.

  در ادامه به مزایای دیمپل شیت و کاربرد های آن در صنعت خواهیم پرداخت.

  مزایای دیمپل شیت

  • عدم نیاز به خشک کردن قبل از نصب
  • قابلیت کندسوز بودن بر اساس نیاز پروژه
  • دارای مقاومت فشاری مناسب به تناسب پروژه
  • عدم تمرکز و تجمع آب به دلیل خاصیت عبوردهی
  • امکان دستیابی به آب بندی مطلوب با همپوشانی ورق ها
  _

  ژئودرین

  ژئودرین (یونی درین) در حقیقت نوعی ژئوکامپوزیت است متشکل از یک لایه شبکه ای از جنس پی اتیلن سنگین، بانام  ژئونت یا دیمپلدشیت که می‌تواند به همراه لایه‌هایی از ژئوتکستایل در یک سمت یا هر دو سمت تولید شود.

  میدانیم که آب‌های سطحی و زیرسطحی یکی از مهم‌ترین عوامل طبیعی تخریب سازه‌ها می‌باشد که در صورت عدم کنترل، خسارت‌های فراوانی به پروژه‌های عمرانی وارد می‌نماید و کاربرد اصلی ژئودرین در انتقال آب از سطوح می‌باشد.

  _

  ژئوسل

  ژئوسل یکی از انواع ژئوسنتتیک ها از جنس پلی اتیلن سنگین میباشد.

  این محصول داری ساختار لانه زنبوری (یا لوزی شکل) و به شکل آکاردئونی ( فنری و قابل باز و بسته شدن و در نتیجه تسهیل در حمل و نقل ) می باشد.

  ژئوسل ها درواقع مصالحی هستند که جهت پایدارسازی شیب‌ها مورداستفاده قرار می‌گیرند، این پایدارسازی منجر به کاهش پیامدهای زیست‌محیطی شده و کاهش لغزش زمین را در پی خواهد شد.

  با استفاده از این Geocell، سطوح شیبدار پوشیده می شود و فضایی برای پرکردن با خاک نباتی، مصالح زهکش یا بتن فراهم میشود.

  _

  ژئوگرید

  ژئوگرید ها مصالح پلیمری شبکه ای هستند که کاربردهای اصلی آنها در مسلح کردن خاک برای پایدار سازی شیب ها است. این مواد از جنس پلی استر و پلی اتیلن ‌یا تركیبی از این مواد ‌‌یا سایر مواد مشابه هستند. ژئوگریدها در ضخامت‌، سایز و ابعاد مختلف به صورت شبكه‌های سه بعدی تولید می‌شوند‌.‌ از کاربرد های ژئوگرید این است که می توان به عنوان تقویت كننده‌های مناسب مورد استفاده قرار بگیرند زیرا از مزایای ژئوگرید مقاوت كششی بالا و قفل شدگی قابل توجهی در ساختار شبكه آنهاست. این دسته از ژئوسنتتیك ها معمولاً در مناطقی كه خاك‌ها اشباع‌ یا نم‌دار هستند، در بالا و پایین لایه ژئوتكستایل قرا‌ر می‌گیرند‌.

  • ژئوگريد معمولا حدود ۷۰درصد ارتفاع ديوار را شامل مي شود.
  • ژئوگريد معمولا در تمام عرض خاكريز قرار داده مي شود.
  • فاصله بين ژئوگريد ها در طراحي ، مد نظر قرار مي گيرد. ولي جايي كه از نظر لرزه خيزی منطقه آرامي است فاصله ژئوگريد ها به طور مشخصي بيشتر است.
  _

  ژئونت

  ژئونت (توری مرغی یا توری پلاستیکی) یک محصول ژئوسنتتیک است که از نوار های موازی تشکیل شده است که به صورت متقاطع نیز بر روی یکدیگر قرار گرفته اند و به اشکال مختلف مثل مربعی، شش ضلعی و لوزی تولید می شوند.

  ژئونت ها برای هدایت مایعات یا گازها در جهت زهکشی با استفاده از ویژگی زهکشی درون صفحه ای مورد استفاده قرار می گیرند. توری پلاستیکی (توری مرغی) قالبا به همراه ژئوتکستایل که در یک سمت یا هر دو سمت آن لمینیت شده باشد

  (ژئوکامپوزیت یا ژئودرین) در پروژه های زهکشی استفاده می شوند و یکی از پرکاربردترین انواع ژئوسنتتیک ها در زهکشی هستند.

  _

  فیلتر خاک

  در طراحی روف گاردن ها، از دیمپلدشیت یا ورق پلی اتیلن شانه تخم مرغی به عنوان مخازن کوچک نگهداری رطوبت خاک استفاده می شود.

  فیلترخاک لایه ای است که مانع ورود خاک به کاسه های دیمپلدشیت می شود ولی به آب اجازه ی عبور داده تا در کاسه قرارگیرد.

  با داشتن خاصیت فیلتراسیون و بافتی مقاوم و قابل اطمینان دربرابر وزن سنگین خاک گزینه ای مناسب برای این منظور می باشد چون با داشتن بافت شبکه ای تودرتو سطحی مقاوم و قابل اطمینان دربرابر وزن سنگین خاک بوجود می آورد.

  فیلتر محافظ خاک نقش مهمی را بعنوان یکی از لایه های روف گاردن ایفا میکند و از مسدودشدن مسیرآب و گرفتگی لایه زهکش جلوگیری می نماید. 

  _

  زهکش سه بعدی

  زهکش سه بعدی یا ژئودرین سه بعدی ک با نام دریناژ و یا آکواسل نیز شناخته میشود، ورق هایی از جنس پلی اتیلن سنگین یا HDPE هستند که به عنوان محلی برای نگهداری آب برای پوشش گیاهی مورد استفاده گسترده در ساخت روف گاردن ها قرار گرفته اند، همچنین این زهکش سه بعدی دارای مقاومت بالا در برابر نفوذ ریشه است پس گزینه ای بسیار مناسب جهت زهکشی روف گاردن محسوب میشود.

  _

  واتراستاپ پی وی سی

  استفاده واتر استاپ یا waterstop از انواع عایق رطوبتی و  به منظور آب بندی درزهای اجرایی و محل های قطع بتن متداول است .

  واتراستاپاز انواع عایق رطوبتی با هدف آب بندی درزهای اجرایی و انبساطی  طراحی گشته و در ابعاد مختلف تولید و عرضه می گردد .

  واتر استاپ ها به طور کلی به دو دسته تقسیم می شوند .واتراستاپ های تخت و حفره ای

  واتراستاپ تخت جهت استفاده در درزهای اجرایی و واتراستاپ حفره دار جهت استفاده در درزهای انبساطی کاربرد دارد ، که بنا به نیاز پروژه می تواند دیواری و یا کف خواب باشد.

  مزایای واتر استاپ

  • مقاومت کششی بالا
  • انعطاف پذیری فوق العاده
  • کارایی آن با عمر بتن برابری دارد
  • مقاومت در برابر واکنشهای قلیایی

  با کارشناسان تامین یاران در ارتباط باشید

  ما در 24 ساعت آینده با شما تماس میگیریم

   میانگین امتیازات ۵ از ۵
   از مجموع ۱ رای