روف گاردن یا بام سبز

روف گاردن بام سبز یا باغ بام و طراحی فضای سبز برای منازل

ارتباط با کارشناس

درخواست اجرای روف گاردن

roofgardenpic12

اهمیت روف گاردن

امروزه،در شهرهای بزرگ فضاهای زیادی از باغ ها جایگزین فضاهای مسکونی

شده اند ،به طوری که ساختمان های سر به فلک کشیده جایگزین درختان

ستبر شده اند و با وجود معضل بزرگ آلودگی هوا در شهر های بزرگ و صنعتی

کشورمان نظیر تهران اصفهان تبریز و… همینطور آلودگی و وجود ریزگرد ها در

استان های مرزی جنوب غرب و استان های بیابانی کشور لزوم ساخت

فضاهای سبز و کاشت درختان در فضاهای شهری به شدت احساس می شود.

در این بین به علت عدم وجود فضای کافی برای کاشت درخت و احیای

فضای سبز در شهر ها و تراکم زیاد جمعیت و فشرده بودن بیش از حد جمعیت

در شهر ها. امکان این مهم به صورت طبیعی برای شهروندان شهر های بزرگ

عملا وجود ندارد. حال راه کار چیست؟

مهمترین و پرکاربرد ترین راه کار برای حل این مشکل استفاده از فضای سبز خانگی است.

در منازلی که امکان ایجاد این فضای سبز وجود ندارد. از جایگزین هایی مثل

گلدان ها و گیاهان زینتی خانگی استفاده می شود. ولیکن خانه هایی که

از این امکان بهره مند هستند همیشه با معضلی روبرو هستند که سلامت

سازه وساختمان را به شدت تهدید می کند و آن نفوذ آب از سطح  یا

دیواره های محل است.

روف گاردن چیست؟

روف گاردن (بام سبز) به سقف یا فضایی گفته می شود که در ساختمان ها عموما روی سقف و بالکن منازل به منظور طراحی فضای  سبز آپارتمانی عایق کاری ، آماده سازی و اجرا می شود.

roofgardenpic11

مراحل اجرای روف گاردن

لایه اصلی (مستر لایر)

به دلیل وجود خطرات فوق العاده نشتی آب برای ساختمان مهمترین و حساس ترین مرحله طراحی فضای سبز بالکن ها و سقف ها اجرای این مرحله است. این کار به روش های مختلف و با استفاده از متریال های متفاوتی توسط شرکت ها  انجام می شود. از جمله متریال هایی که به عنوان مستر برای عایق کاری در این مرحله استفاده می شود می توان از ایزوگام ، قیر و گونی ، پوشش های بتنی تقویت شده و ورق ژئوممبران پی وی سی و یا ورق ژئوممبران پلی اتیلن نام برد. نکات مهمی که در این لایه باید مد نظر قرار گیرد عمر مفید متریال استفاده شده در این لایه، ضد ریشه بودن این لایه (در صورت نفوذ ریشه، نفوذ آب نیز به همراه خواهد داشت.) هزینه تمام شده و میزان تحمل بار وزنی این لایه است. همچنین این لایه باید به غیر از واترپروف بودن، ضد یخ زدگی باشد. تادر صورتی که دمای هوای محیط کاهش پیدا کرد، به سیستم عایق روف گاردن آسیبی نرسد. همینطور باید ضد اشعه ماورابنفش باشد، تا تاب تحمل اشعه های تابشی آفتاب را در طول سال های متمادی حفظ کند.

لایه محافظ عایق

لایه محافظ ،لایه ای است که روی لایه اصلی عایق به کار می رود و وظیفه آن مقاوم سازی و محافظت لایه اصلی در مقابل رطوبت مستقیم (گرفتن فشار) و نوسانات دما می باشد. همچنین این لایه وظیفه هدایت آب باران و آب های اضافه آبیاری روف گاردن را بر عهده دارد. نکته مهم این لایه این است که باید میزانی آب را درون خود حفظ کند تا از خشک شدن خاک و از بین رفتن رطوبت بام سبز جلوگیری به عمل آید. این نکته در اجرای روف گاردن نکته فوق العاده پر اهمیتی است. برای این منظور از ورق های دیمپل شیت مخصوص با قابلیت عبور آب که در اصطلاح ژئودرین نام دارند. استفاده می شود.

لایه زهکشی

لایه زهکشی لایه است که وظیفه هدایت و خروج آب های اضافه جمع آوری شده توسط لایه اصلی را بر عهده دارد. در این لایه از نوعی ژئونت به نام ژئواسپیسر استفاده می شود.

roofgardenpic4

لایه ژئوتکستایل

لایه ژئوتکستایل برای جدا سازی لایه زهکشی و لایه ای که در آن گیاهان کاشته می شوند و رشد می کنند، استفاده می شود. این لایه به غیر از جدا سازی وظیفه جلوگیری از رسوب مواد ریز لایه خاک را که مانعی برای کارایی درست لایه زهکشی می شوند، را نیز دارد. در برخی موارد در این لایه از نوع خاصی از این متریال که فیلتر خاک نام دارد استفاده می شود.

roofgardenpic7

لایه پوشش گیاهی

لایه پوشش گیاهی به معنای محیط رشد (خاک) می باشد، که در واقع همان سطح بیرونی یا نمایی است که در آن شما گیاهان بام سبز خود را رشد می دهید. در لایه پوشش گیاهی باید از خاکی مناسب با گیاهان مورد نظر برای کشت استفاده شود و این نکته در نظر گرفته شود که خاک باید نفوذ پذیری مناسبی نسبت به آب داشته باشد. به طور کلی گیاهان نیاز به خاک باروری دارند که کمی اسیدی باشد. این خاک می تواند با مخلوط کردن خاک باغ، هوموس، کودهای مزرعه یا کمپوست و مواد آلی تهیه شود. نکته مهمی که در این لایه حتما باید درنظر گرفته شود ضخامت خاک (ارتفاع خاک) است که با توجه به نوع گیاه متفاوت می باشد.

قدم نهایی

این مرحله مرحله انتهایی کار است که در آن بیشتر بعد هنری بام سبز مد نظر قرار گرفته می شود. با داشتن کمی اطلاعات راجع به طراحی فضای سبز می توانید طرح مورد نظر خود اجرا نمایید ولی پیشنهاد ما به شما این است که از طراحان مجرب طراحی فضای سبز استفاده کنید.

با ما تماس بگیرید

  • در کلیپ زیر میتوانید مراحل اجرای روف گاردن را مشاهده نمایید:

شرکت فلات پارس با دارا بودن تیم های مجرب نصب در زمینه عایق کاری رطوبتی وآب بندی با استفاده از محصولات ژئوسنتتیک به عنوان یکی از معدود تولیدکننده های ژئوممبران که در محصول خود را با خدمات نصب ارائه می دهند معرفی شده است. شرکت فلات پارس بستر سازی و آب بندی بام سبز را با استفاده از ژئوممبران پی وی سی و پلی اتیلن و لایه زهکشی و ژئوتکستایل انجام داده و طراحی فضای سبز و کارهای دکوراتیو نهایی توسط همکاران طراح فضای سبز و آشنا با اصول باغبانی و کشاورزی انجام می پذیرد. در صورت تمایل شما نیز می توانید بسته به آب و هوای شهر خود، بودجه مورد نظرتان ، فضای موجود و کاربری ساختمانتان ، روف گاردن (بام سبز) خود را داشته باشید. برای مشاوره ، امکان سنجی ، اعلام برآورد هزینه اجرا  و اعزام کارشناسان با ما تماس بگیرید.

گالری تصاویر روف گاردن به صورت pdf